CzechRepublicEnglish (UK)

Lezení po skalách

Stredni vez-pred bourkouHorolezectví po pískovcových skalách v Českém ráji a v dalších pískovcových oblastech České republiky je nezapomenutelný zážitek. Po dobytí pískovcové věže se horolezci naskytne kouzelný výhled do Českého ráje.

Nezajišťujeme jen lezení v Českém ráji, ale i v dalších oblastech České republiky. Naším dalším oblíbeným místem je Ostrov u Děčína. Je to ostrov klidu, pohody a krásného lezení po skalách Česko – Saského Švýcarska a dalších přilehlých oblastí.

V České Republice je pískovcové lezení závislé na stálosti počasí, protože pravidla pískovcového lezení zakazují lezení po mokrém či vlhkém pískovci, který je tak náchylnější k poškozování.

Za nepříznivého počasí si můžete vyzkoušet slaňování, které je de facto jedinou cestou horolezce z pískovcové věže. Pokud je Český ráj a zbytek České republiky zasažen vlnou opravdu špatného počasí, lze si lezení vyzkoušet na vnitřní horolezecké stěně, která je v dnešní době základem zrodutéměř každého horolezce.

 

Zapůjčíme Vám kvalitní horolezecké vybavení, které zajistí Vaši bezpečnost i v těch nejextrémnějších horolezeckých situacích a zaručí, že si lezecký den opravdu užiteje.

DSC 0047

Pískovcové skalní oblasti Českého ráje jsou z velké části tvořeny seskupením pískovcových věží a masivů. Pokud je jich více na relativně malé rozloze, jedná se o tzv. skalní města. Už více než sto let přitahují tyto skalní útvary pozornost turistů, dobrodruhů a horolezců. Postupným vývojem horolezecké sportu a uznáním saských (německých) pravidel lezení po pískovcových věžích vznikla zvláštní forma lezení, která nemá nikde ve světě obdoby. Při cestě k vytouženému vrcholu věže se člověk musí poprat nejen s obtížností cesty, ale také s vlastním strachem, rozumem a touhou dolézt až na vrchol. Odměnou za překonané obtíže mu pak je pohled do kraje, který je z vrcholu pískovcové věže ten nejkrásnější, a ne každý má to štěstí, aby si ho mohl vychutnat.

Zvláštnosti lezení po pískovcových skalách:

  • velké vzdálenosti mezi fixními jistícími body na skále nebo jejich naprostá absence
  • dojišťování pomocí uzlů různých velikostí a tvarů, zákaz používání friendů, vklíněnců atd.
  • zákaz používání magnézia pro vysoušení rukou kvůli stopám, které zanechává na skále