CzechRepublicEnglish (UK)

Vůně písků

Lezec se prodírá lesem, zakopává o suché větve a lýtka jsou drásána ostružiním. Jeho oči těkají po skále a snaží se najít linii, kterou si vybral v průvodci. Už ji vidí – lehce zadýchán shazuje ze zad batoh s vercajkem. Zvědavě hledá první kruh a snaží se odhadnout, jak schůdná k němu vede cesta. Stojíce nohama na zemi – vše jsou jen dohady a tiché tužby v dobré chyty a smyčky. Už dorazil parťák. Vybalují věci. Ten co půjde první se šňoří pentlemi různých barev a rozměrů. Naposledy se nadechne vůně lesa, slunce a skal. Ještě na chvilku si vychutná to, co ho do skal tak neodvratně táhne – TO něco je všude kolem. Slovy se TO dá jen velice těžko popsat, ale je toho všude kolem plno.01 Ottovky Údolní cesta VII 2010

Netřeba se na zemi zdržovat příliš dlouho – tělo si žádá vertikál. Lezec začíná pomalu vzlínat a skládá do sebe jednotlivé střípky skládačky stupů a chytů, které do skály vtiskla matka příroda. Opatrně chlapče, jen opatrně – je třeba pečlivě vybírat, protože pískovec je místy solivý a lámavý. Při správném přístupu a výběru se nic neulomí ani neodsolí – záleží na maličkostech. Na tom, jak je noha umístěna na stupu, na směru a síle zatížení. Chyty je třeba brát s citem. Oči neustále hledají vhodná místa pro založení smyčky.

Úspěšně dosáhl prvního kruhu. Přes padesát let starý kov, ze kterého jsou kruh i dřík ukuty, přichází do kontaktu s karabinou moderního světa, která spolu s lanem poskytne lezci bezpečí – alespoň prozatím. Je načase podívat se pravdě do tváře – má na to? Dokáže tuhle skalní hádanku rozlousknout? Bude schopen dále kráčet ve stopách bohatýrů, kteří touto linií prošli před více než půl stoletím? Tep se zrychluje, šrotování v hlavě nabírá na obrátkách. Vše je třeba rozvážně posoudit. Rozvážně, ale rychle! Síla v pažích a prstech je věc pomíjivá a její zásoba není nekonečná.

04. Pravá varianta N.c. VI Čertova skála Hrubice 2012

Přišel čas zhluboka se nadechnout. Přichází chvíle pravdy. Lezec překonal místo, odkud není návratu – vlastními silami by se zpět již nedokázal vrátit. Síla gravitace ho táhne dolů, odhodlání a touha cestu pokořit ho nutí bojovat o centimetry. Prsty horečně hledají nejlepší chyty, nohy tlačí proti stupům, aby neuklouzly. Lezcův svět se zúžil na těch několik metrů, ba centimetrů skály, na které se ze všech sil snaží udržet. Ta tam je vůně skal a lesa, zpěv ptáků či hravost letního vánku. Nic z toho jakoby neexistovalo. Lezec začíná hlasitě oddechovat. Každým krokem vzhůru se vzdaluje od kruhu, každým pohybem nahoru se zvětšuje vážnost situace, do které sám sebe ochotně a s radostí dostal. Ozývá se spokojené odfrknutí – obtížný úsek překonal. Radost je veliká, ale čas na oslavu je až po dosažení skalního vrcholu.

Lezec se dále probíjí skalním terénem, stále plně soustředěn. Struktura skály je velice rozmanitá – žádné dva chyty ani stupy nejsou stejné. Je to hra. Kdo ji chce hrát, musí přijmout pravidla a být si vědom toho, co se může stát, pokud prohraje. Chuť vítězství je sladká a opojná. Na druhou stranu - prohra může být hořká, palčivá a bolestivá.

02 Ottovky Údolní cesta VII 2010

Tentokrát to dobře dopadlo – lezec oddechuje na vrcholu skály a hledá, z čeho bude jistit kamaráda, kterému pro tyto chvíle svěřil své zdraví a život a na kterého se spoléhal, pokud by se něco zvrtlo a on spadnul. Při dobírání bloudí očima po okolních skalách. Opět vnímá onu opojnou vůni. Slastně nasává vzduch nosem. Odpověď na otázku, zda ta všechna námaha a nervy stojí za to, je více než jasná.

03 Kavčí Chrastíková stěna Hrubice 2012

Radostnými myšlenkami probleskává otázka – co dalšího si vylezou? Lezec ani jeho parťák ještě neví. Mrknou se do průvodce, projdou se skalami a rozhodnou se podle toho, která cesta jim padne do oka. Opět se budou prodírat lesem a zakopávat o suché větve...